Mali VELIKI pojmovnik urbanističkog planiranja
/ istraživanja
4 faze izrade plana
Faza 3: Nacrt urbanističkog plana – javni uvid (JU) i javna sednica
Druga tačka u kojoj mogu da učestvuju građani je kada se na javni uvid izlaže nacrt plana koji je bliži gotovom rešenju.
Јavni uvid (JU) traje minimum 30 dana. U izuzetnim slučajevima može trajati 15 dana – ukoliko se radi o manjim izmenama i dopunama plana, precizno definisanim Pravilnikom, ili kada se ponavlja javni uvid u deo nacrta plana.
Obaveštavanje javnosti o javnom uvidu je isto kao i za rani javni uvid koji je prethodio – u sedištu jedinice lokalne samouprave, na internet stranici nosioca izrade planskog dokumenta, jedinice lokalne samouprave, nosioca izrade ili donosioca plana, i u dnevnom i lokalnom listu sa kojim nadležni organ ima potpisan ugovor o oglašavanju.
Nacrt plana na javnom uvidu sadrži sve elemente konačnog planskog rešenja.
Kao i tokom ranog javnog uvida, nosilac izrade plana je u obavezi da omogući stručnu pomoć za razumevanje izloženog plana, sada već kompleksnog planskog dokumenta. U zavisnosti od toga da li je u pitanju urbanistički ili prostorni plan, stručna pomoć se drugačije organizuje:
- Tokom javnog uvida u urbanistički plan, predstavnik obrađivača je na raspolaganju za pitanja javnosti, u određenim i objavljenim terminima, u prostorijama u kojima se održava javni uvid.
- Tokom javnog uvida u prostorni plan, obavezno je održavanje barem jedne javne prezentacije plana, najkasnije 10 dana pre završetka javnog uvida.
- Za javni uvid u nacrt urbanističkog plana, javna prezentacija je propisima data kao mogućnost, ali nije obaveza. Građani mogu nadležnima da upute zahtev da se ona održi, a od procene nadležnih zavisi da li će biti održana.
Kao i tokom ranog javnog uvida, svoje komentare na plan mogu da daju svi zainteresovani, uključujući i građane i institucije javnog sektora, na isti način kao i tokom ranog javnog uvida (pisarnica, ili gde je to praksa, i poštom).
Nakon završenog javnog uvida sledi javna sednica Komisije za planove. Njoj mogu da prisustvuju svi zainteresovani, a građani koji su prethodno podneli primedbu imaju prava i da je na sednici dodatno obrazlože. Obrađivač plana ima obavezu da prisutnima obrazloži svoj odgovor na svaku podnetu primedbu.
Nakon javnog dela, sledi zatvoreni deo sednice Komisije za planove. Na njemu, komisija za planove formira konačan stav o planskom rešenju. Na osnovu toga i svih drugih podataka s javnog uvida se formira Izveštaj o obavljenom javnom uvidu u nacrt planskog dokumenta. Kao deo dokumentacione osnove, izveštaj je dostupan javnosti na zahtev u sedištu donosioca plana, tokom čitavog perioda važenja planskog dokumenta.
Nacrt plana se koriguje u skladu sa Izveštajem o javnom uvidu i upućuje dalje u proceduru donošenja.